Piętnaście lat sprawiedliwości
Piętnaście lat sprawiedliwości
Rozmowa z prof. Romanem Hauserem, prezesem NSA
1 września minęło 15 lat od powołania w Polsce, po raz pierwszy po wojnie, Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niemal jednocześnie, 1 października, wchodzi w życie nowa ustawa o NSA, rozszerzająca jego kompetencje i ugruntowująca pozycję.
O odtworzeniu w naszym kraju sądownictwa administracyjnego można właściwie mówić od 31 stycznia 1980 r. , gdy ustawą o Naczelnym Sądzie Administracyjnym oraz o zmianie ustawy -- Kodeks postępowania administracyjnego powołano NSA. Zaczął on natomiast funkcjonować 1 września 1980 r. Używam świadomie terminu "odtworzenie", gdyż w okresie międzywojennym Polska miała Najwyższy Trybunał Administracyjny. Kontrolował on legalność ostatecznych decyzji administracji rządowej i samorządowej na podstawie tzw. klauzuli generalnej. Czyli w zasadzie wszystkie, z enumeratywnie wyliczonymi wyjątkami. Również w ustawie konstytucyjnej z 19 lutego 1947 r. przewidywano, że "osobna ustawa ustali tryb i zakres działania organów właściwych do orzekania o legalności aktów administracyjnych w zakresie administracji publicznej".
Przez wiele lat nawet o tym nie wspominano. Jeszcze teraz pamiętamy prawdziwe boje, jakie w latach siedemdziesiątych toczyły się wokół projektu powołania sądownictwa administracyjnego, i wielkie opory,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta