Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marzenia o wielkim skoku

04 września 1995 | Ekonomia | DM

Fabryka Obrabiarek Rafamet SA

Marzenia o wielkim skoku

Rafamet z Kuźni Raciborskiej był jedną z pierwszych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które zawarły ugodę bankową ze swoimi wierzycielami i którym udało się doprowadzić ją do końca. Swoje długi firma spłaciła w ciągu roku.

Postępowanie ugodowe wobec Rafametu Bank Handlowy w Warszawie wszczął w listopadzie 1993 r. Uprawomocniło się w kwietniu 1994. W lipcu 1995 r. bank poinformował o zakończeniu ugody. W tym samym czasie ugodę wszczęła też fabryka płyt w Rucianem-Nidzie. W lipcu ogłoszono upadłość Nidy. -- My wypełniliśmy postanowienia ugody i spłaciliśmy wszystkie długi -- podkreślają z dumą pracownicy.

-- Warunki ugody były przejrzyste: spłata w ciągu roku 100 proc. wierzytelności głównych lub ich zamiana na akcje spółki przy parytecie 2: 1 --uważa dyrektor finansowy Longin Wons. -- Banki zdecydowały się na konwersję długu w momencie podpisania ugody. W sierpniu 1994 r. dwaj najwięksi wierzyciele -- Bank Handlowy i Bank Śląski objęli po 38, 16 proc. kapitału akcyjnego Rafametu. -- Drobni wierzyciele mogli także otrzymać akcje proporcjonalnie do kwoty zadłużenia. Uznali, że bardziej opłaca się poczekać na gotówkę -- dodaje dyrektor finansowy. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 572

Spis treści
Zamów abonament