Czy polski podatnik ma płacić za sowieckie prześladowania
Wokół uchwały o odszkodowaniach za represje na Wschodzie
Czy polski podatnik ma płacić za sowieckie prześladowania
Aleksander Herzog
W artykule "Nieprawidłowe orzeczenie" ("Rzeczpospolita" z 24 sierpnia 1995 r. ) Stanisław Olechnowicz przypuścił ostry atak na uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 21 czerwca 1995 r. (I KZP 5/ 95) , dotyczącą interpretacji ustawy (a w istocie jednego tylko jej przepisu) z 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.
Lektura owego artykułu prowadzi do wniosku, że jego autor albo nie czytał uchwały SN, o której pisze (w co trudno uwierzyć, gdyż była ona w całości publikowana na łamach "Rzeczpospolitej") , albo świadomie wprowadza w błąd czytelnika, pisząc o rzeczach, których w uchwale tej nie ma. Podstawową jego tezą jest stwierdzenie, że SN uznał (co prawda "w ślad za ustawodawcą") ni mniej, ni więcej tylko ważność układu Ribbentrop--Mołotow. Cały tekst nasycony jest przekonaniem, jakoby uchwała SN z 21 czerwca br. dotyczyła kwestii legalności czy nielegalności represji sowieckich wobec Polaków na ziemiach anektowanych po 17 września 1939 r. oraz legalności zmiany granicy wschodniej Polski i sprawę tę -- w sposób wysoce niepatriotyczny --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta