Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Życie na czerwono

04 września 1995 | Kultura | JW

Życie na czerwono

Rozmowa z reżyserem Michałem Bukojemskim

Jak powstawały te niecodzienne ekranowe biografie?

Gdy znalazłem się w Moskwie, jako współpracownik ABC News, trafiłem do środowiska związanego z kościołem polskim na Małej Gruzińskiej. Dowiedziałem się o istnieniu Domu Polskiego w Moskwie. Tam poznałem losy kilku moich bohaterek. Pomyślałem, że muszę pokazać je na ekranie. Poprosiłem o spotkania, poznawałem nowych ludzi, nowe historie. .. Podjąłem realizację tych dokumentów chyba w dobrym czasie. Moje rozmówczynie, bo jest to serial prawie "kobiecy", pozbyły się już niepokoju czasów państwa policyjnego, a nie przeżyły jeszcze wojny w Czeczenii i dzisiejszych niepokojów. Dziś co najmniej połowa moich rozmówczyń zapewne nie zgodziłaby się na takie szczere wyznania. To dowodzi, jak głęboko w tych ludziach tkwi mimo zmian -- lęk. Rozmawiałem z ponad 30 osobami. Skontaktowano mnie z jeszcze większą grupą. Tylko dwie osoby powiedziały wówczas-- nie.

Udało się panu osiągnąć szczerość wypowiedzi rzadko oglądaną na ekranie.

Szczególne były warunki realizacji tego serialu. Zgromadziłem sobie taki zestaw sprzętu, abym mógł robić zdjęcia bez ekipy, jednoosobowo. Stawiałem kamerę na statywie, spoglądałem w mały monitor, który umożliwiał mi kontrolowanie kadru; siadałem przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 572

Spis treści
Zamów abonament