Pisz na Berdyczów!
Tak jak nie ma ani jednej książki autora "Lorda Jima" opublikowanej w tym języku; zresztą po rosyjsku też wydawano pisarza- po latach dwudziestych zeszłego wieku - nader skąpo. Ale w Berdyczowie jest szkoła imienia Conrada, a w odległej o dziesięć kilometrów Terechowej, niegdyś dziedzicznym majątku babki pisarza, Teofilii Bobrowskiej, nawet muzeum Conrada czy, pozostając w zgodzie z faktami, izba jego pamięci.
Izba to dosłowna, z rozchwianą podłogą, mieszcząca się w drewnianym domku nazywanym we wsi domem kultury. Można tam obejrzeć fotografię twórcy "Jądra ciemności", trochę polskich książek, kilka przypadkowych wydań angielskich. No i dowiedzieć się, że Joseph Conrad, w życiu pozaliterackim Konrad Korzeniowski, urodził się nie gdzie indziej, tylko w Terechowej właśnie. Zacny staruszek Michaił Szepieljuk, który ową izbę w roku 1979 urządził, wiedział co prawda, że Conrad urodził się w Berdyczowie, ale że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta