Pomiędzy szyderstwem i rozpaczą
Urodził się 21 lutego 1820 r. w dworze szlacheckim w Honoratce na Podolu‚ ukończył gimnazjum w Żytomierzu i prawo na uniwersytecie w Petersburgu. Po powrocie na Ukrainę gospodarował na dzierżawach na Podolu‚ jednak "ziemiaństwo" nie było jego powołaniem‚ na hreczkosieja się nie nadawał. Dzięki małżeństwu z urodziwą i inteligentną Ewą (Eweliną) Bobrowską związał się z zamożną rodziną szlachecką na Ukrainie - dwaj bracia Ewy odegrali wybitniejszą rolę: starszy, Tadeusz, to autor głośnych "Pamiętników mojego życia"‚ młodszy - Stefan - kierował Rządem Narodowym w 1863 r. Został przyjęty do familii dopiero w kwietniu 1856 r. po dziesięcioletnich staraniach o rękę panny‚ która od początku darzyła go uczuciem. W listopadzie 1857 r. Ewa urodziła Konrada.
Trudno oprzeć się wrażeniu‚ że na wizerunku Apolla Korzeniowskiego zaciążyły opinie z "Pamiętnika mojego życia" Tadeusza Bobrowskiego‚ które należą do dzieł wybitnych z uwagi na bogactwo faktów‚ charakterystyk osób i wydarzeń, a wreszcie narracji narzucającej jego wizję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta