Czy i kiedy można pracownikom zaokrąglać urlop wypoczynkowy
Kłopoty z ustaleniem wypoczynku należnego zatrudnionemu biorą sięmiędzy innymi stąd, że w niektórych sytuacjach brakuje odpowiednich przepisów.
Dotyczy to np. zmiany wymiaru czasu pracy pracownika w trakcieroku kalendarzowego, np. gdy z połowy etatu pracodawca podwyższa go na 3/4 etatu. Czy wówczas należy zatrudnionemu podciągnąć urlop w górę do pełnego dnia?Najpierw omówimy zasady zaokrągleń przy urlopach wypoczynkowych, które wprost wynikają z kodeksu pracy, a następnie takie, których ustawa nie przewiduje.
Zaokrąglenia z kodeksu URLOP PROPORCJONALNYUrlop proporcjonalny to taki, który pracodawca musi ustalić zarówno, gdy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, jak i do jego nawiązania w trakcie roku kalendarzowego. Oblicza się go odpowiednio do okresu zatrudnienia w firmie.
Również gdy pracownik przez dłuższy czas przebywał na urlopie bezpłatnym czy wychowawczym, to szef odpowiednio zmniejsza mu urlop wypoczynkowy po powrocie z nieobecności.
Przy proporcjonalnym ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopuprzysługującego pracownikowi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta