Największa w Europie szkoła malarstwa i patriotyzmu
Z sosami monachijskimi - czyli ponurą, brunatno-brązową gamą kolorystyczną, rzekomo obowiązującą w tej szkole przez całe XIX stulecie, a nawet na początku następnego. Niesprawiedliwa opinia. Bawarska akademia wykształciła wielu wybitnych malarzy, o bardzo zróżnicowanych osobowościach i zainteresowaniach.
Zresztą krytyczne nastawienie wobec monachijczyków to przeszłość. Pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia wystawy XIX-wiecznych "pompierów" okazały się hitami w Berlinie, Paryżu, Nowym Jorku. Wkrótce moda objęła cały Zachód, co oczywiście wpłynęło na ceny płócien akademików. Do nas ten trend dotarł z dwudziestoletnim opóźnieniem, po przełomowym 1989 roku. I na razie nic nie wskazuje, że przeminie. Pokazy akademików wszelkiej maści i proweniencji zawsze mają zapewnioną publiczność. Odkryciem ostatnich lat okazała się sztuka polskich monachijczyków. Pod koniec lat 90. ich dzieła osiągnęły rekordowe ceny na polskich aukcjach. Powyżej miliona zapłacono za płótna Czachórskiego, Boznańskiej, Gierymskiego, Chełmońskiego, Matejki.
Pierwszy raz mamy okazję poznać nauczycieli tych twórców, zobaczyć, na jakiej sztuce wychowali się i wzorowali. Dzięki krakowskiej ekspozycji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta