Po co nam windykacja?
Konotacja ta, niezwykle krzywdząca dla branży firm windykacyjnych, uzasadniona została po części etymologią pojęcia. Z łaciny vindicare znaczy tyle, co "karać; mścić się;", ale także, o czym najczęściej się nie pamięta, vindicare to "dochodzić własności; uwalniać się". Zazwyczaj także pojęcie vindex, od którego pochodzi słowo "windykator", nasycone jest w odbiorze społecznym znacznie intensywniej treścią "mściciel" niż "obrońca".
Tymczasem windykacja pozostaje dziś warunkiem koniecznym harmonijnego rozwoju gospodarczego. Nie byłoby przesadą stwierdzenie, iż jest niezbędna do uporządkowanego współdziałania podmiotów gospodarczych w ogóle. To właśnie firmy windykacyjne, niosąc na sobie niezasłużone odium katów, oprawców i egzekutorów, przywracają płynność środków swoim klientom i de facto umożliwiają im tym samym dalsze funkcjonowanie na rynku.
Od początków cywilizacjiTakie miejsce dla firm windykacyjnych w obecnym systemie ekonomicznym, prawnym, społecznym i państwowym wynika z samej istoty procesu windykacyjnego. A proces ten silnie ugruntowany jest w cywilizacji ludzkiej już od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta