Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Flaga symbolizuje naród

30 kwietnia 2007 | Dodatek Rzeczpospolitej | JR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

BARWY Biało-krwawy, krwawo-biały, lniany. Opatrunku, który zwiesz się: sztandar Flaga symbolizuje naród Kolory polskiej flagi wiążą się ściśle z wizerunkiem godła państwa. Biel orła na pierwszym planie tarczy herbowej znalazła się na górze pola, na dole zaś czerwień tła. Oba kolory nierozerwalnie związane były z Polską, jakkolwiek pojęcie barw narodowych wykształciło się w późniejszych wiekach.

W średniowieczu używano chorągwi z Orłem Białym na czerwonym polu. Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, uważany za najszlachetniejszy z kolorów, symbol dostojeństwa i bogactwa. Z uwagi na cenę barwnika mało kto mógł sobie na niego pozwolić, dlatego był on wykorzystywany jedynie przez najbogatszą szlachtę i dostojników państwowych.

Wieki późniejsze przyniosły inny, trójdzielny układ barw na królewskich sztandarach: czerwono-biało-czerwony. Środkowy pas uzupełniał herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów -Polski i Litwy.

Długie proporce w biało-czerwone pasy widniały na kopiach husarii. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Podczas obchodów pierwszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4144

Spis treści
Zamów abonament