Siedem wspaniałych pieśni
Spośród wielu utworów, które przez stulecia uchodziły za polski hymn narodowy, które krzepiły serca i napawały nadzieją, tych siedem zasługuje na szczególną uwagę. Były i pozostały hymnami narodowy Mi, a jeden uznano za oficjalny hymn państwowy. To pieśni zarówno na chwile triumfu, jak i klęski.
Za pierwszy hymn narodowy, a także najstarszy znany zabytek polskiej literatury, wypada uznać powstałą w drugiej połowie XIII wieku pieśń "Bogurodzica". Składa się z dwóch zwrotek - pierwsza to modlitwa do Najświętszej Panny o wstawiennictwo do Pana Jezusa, druga zaś stanowi modlitwę do Chrystusa o pobożne życie na ziemi i wiekuiste szczęście w niebie.
Nie znamy, niestety, ani autora, ani innych faktów określających jej genezę. Wiadomo, że w ciągu dwóch wieków po powstaniu pieśni wzbogacono ją o kolejne zwrotki. Pierwszy znany odpis pochodzi z XV stulecia.
Początkowo była pieśnią kościelną, potem stała się także bojową. W lipcu 1410 r. - co odnotował Jan Długosz - zabrzmiała przed bitwą pod Grunwaldem? "A gdy zewsząd wzniesione i rozciągnięte wionęły proporce, wszystko wojsko zaśpiewało głośno ojczystą pieśń (carmen patrium) Bogarodzicę".
Wykonano ją też przed batalią pod Nakłem (1431 r.), Wiłkomierzem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta