Kiedy pełnomocnictwo, a kiedy prokura
Jeden z naszych czytelników prosi o analizę różnic między pełnomocnictwem a prokurą. Chodzi mu o podstawę prawną, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę skarbową, ewentualną rejestrację, różnice i podobieństwa, zalety i wady, a także odpowiedź napytania: kiedy należy stosować prokurę, a kiedy pełnomocnictwo; kto może być prokurentem, a kto pełnomocnikiem; zakres prokury i pełnomocnictwa; czy są czynności zastrzeżone wyłącznie dla prokurenta lub pełnomocnika; czy prokurent może wykonywać wszystkie czynności tak jak pełnomocnik (i odwrotnie).
- Wydaje się, że prokura i pełnomocnictwo to jedno i to samo, tylko nazewnictwo wynika albo z kodeksu spółek handlowych, albo z kodeksu cywilnego -pisze czytelnik DOBREJ FIRMY.
Pełnomocnictwo to - w ścisłym tego słowa znaczeniu - oświadczenie umocowujące kogoś do działania w imieniu składającego takie oświadczenie. Kodeks cywilny pozwala dokonywać czynności prawnych przez pełnomocnika zawsze, gdy tylko nie stoi temu na przeszkodzie przepis szczególny albo właściwość czynności (art. 95 k.c.).
Istnieją bardzo różne pełnomocnictwa. Przykładowo wyróżnić można pełnomocnictwa procesowe i te wynikające z materialnego prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta