Immunitet chroni nie tylko parlamentarzystów
W toczącej się dyskusji na temat immunitetu warto przypomnieć skalę ochrony osób piastujących różne stanowiska w państwie. W wielu wypadkach immunitet traci swoją funkcję gwarancji właściwego działania określonego organu i przeradza się w dodatkowy przywilej dla osoby piastującej stanowisko państwowe. W tej sytuacji wydaje się wskazane ograniczenie immunitetów, zwłaszcza w odniesieniu do osób niebędących parlamentarzystami.
Posłowie i senatorzy: nietykalność i nieodpowiedzialnośćW wypadku posłów i senatorów immunitet to przywilej przysługujący im ze względu na charakter wykonywanych funkcji i oznaczający ujemną przesłankę procesową: ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności sądowej. Istotą immunitetu jest stworzenie parlamentarzystom warunków nieskrępowanej działalności i zapewnienie w ten sposób właściwej pracy parlamentu.
W doktrynie prawa konstytucyjnego wyróżnia się: > immunitet nieodpowiedzialności (materialny, zawodowy, parlamentarny), >...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta