Jak cofnąć podwyższenie kapitału w spółce z o.o.
Musimy pamiętać o kilku zasadach obowiązujących w spółce.
Po pierwsze, podwyższenie kapitału zakładowego następuje dopiero z chwilą wpisania do rejestru (art. 262 § 4 k.s.h.). Wcześniej zatem nie możemy mówić o podwyższonym kapitale zakładowym spółki, jedynie o roszczeniu spółki w stosunku do wspólników do opłacenia i objęcia nowych lub podwyższonych udziałów. Skoro przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego nie możemy mówić o powstaniu udziału, rozporządzenie takim udziałem jest bezwzględnie nieważne (art. 16 k.s.h.).
Po drugie, to wspólnicy każdorazowo decydują o takich kwestiach, jak dokapitalizowanie spółki oraz sposób tego dokapitalizowania. Jeżeli w odpowiednim momencie zdecydują wycofać się ze skutków podwyższenia kapitału zakładowego i zrobią to w odpowiedniej formie, takie wycofanie jest możliwe.
W zależności od indywidualnych okoliczności podwyższenia i etapu jego rejestracji, możliwych jest kilka scenariuszy.
Podwyższenie poprzez...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta