Teleskop na Księżycu
Dlaczego płynne lustro? Aby oszczędzić pieniądze. Szlifowanie zwierciadła jest niezwykle kosztowne. Wszystkie małe kawałki, z których składa się lustro wielkiego teleskopu, muszą mieć dokładnie te same właściwości, co jest trudne do uzyskania. A ciecz, np. rtęć, w odpowiednich warunkach może się sama ukształtować w doskonale gładkie zwierciadło.
Pomysłodawcą wybudowania stumetrowego płynnego teleskopu na Księżycu jest astronom z Uniwersytetu w Arizonie J. Roger Angel. Ale sama idea teleskopu o ciekłym zwierciadle jest bardzo stara. Na pomysł urządzenia wpadł Isaac Newton jeszcze w XVII wieku. Pierwsze próby zbudowania takiego aparatu miały miejsce w XIX stuleciu. Niestety, choć koncepcja była teoretycznie dopracowana, naukowcy nie mieli wtedy do dyspozycji odpowiedniej technologii.
Żeby płyn ułożył się w odpowiednio wklęsły kształt, zwierciadło musi się obracać. Wtedy grawitacja i siła odśrodkowa wypycha część płynu ku brzegom naczynia i powstaje paraboliczne lustro. Napęd obracający zwierciadło musi być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta