Dwory i koszmary
Polski dwór był posiadłością ziemską związaną z gospodarką rolną. Jego niezwykłość i siła polega na bliskości z naturą i skromnym wizerunku
Ludzie budują willę z kolumnowym portykiem. Wykładają kafelkami i marmurem‚ obwieszają kościelnymi żyrandolami‚ ogród obsadzają iglakami‚ a do stawu wstawiają plastikowego krokodyla (widziałem!). To ich nienaruszalne prawo. Byle nie nazywali tego kiczu polskim dworem! Niezwykłość i siła polskiego dworu polega na posiadaniu właśnie skromnego oblicza.
Dworki modne
Dziś "dworkowość" zrobiła się modna. Mamy wódkę o nazwie Dworek‚ pasztet dworski‚ całe osiedla‚ knajpy i hotele dworskie. Dlaczego hotel przy plaży w Gdańsku-Jelitkowie nazywa się Dwór Prawdzica, w Niechorzu w Zachodniopomorskiem Dworek Prawdzic‚ a w centrum Wrocławia Dwór Polski. Mieszkałem w nim z ciekawości‚ szukając uzasadnienia nazwy. Nic nie znalazłem.
"W naszym odrestaurowanym dworku znajdziecie autentyczną atmosferę staropolskiej siedziby szlacheckiej"...
- A do kogo ten pałac należał przed II wojną światową? -pytam w hotelu z "autentyczną atmosferą".
-Tu mieszkał jakiś hrabia. - A może ma pani jakąś historię tego pałacu na piśmie?
-Nie mam. Rosną kiczowate knajpy‚ hotele i ośrodki konferencyjne w dawnych dworach i pałacach. Dojazd wyłożony polbrukiem‚ w parku latarnie stylizowane na gazowe. W recepcji panienka zachęca bredniami typu: "apartament hrabiego" i "sala herbowa". Na stronie internetowej przybytku i w holu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta