Obliczamy wynagrodzenie za przestój i dyżur
Na taką gratyfikację pracownik może liczyć, gdy - zgodnie z art. 81 k.p. - jest gotów do wykonywania pracy, ale nie robi tego z powodu przeszkód ze strony zakładu pracy. Przestój to nieplanowana i przejściowa przerwa w wykonywaniu pracy, spowodowana zaburzeniami w normalnym funkcjonowaniu zakładu pracy (R. Sadlik, "Przestój w pracy i jego skutki dla pracowników", "Prawo Pracy" 2000/4/13, t. 1). Nie chodzi przy tym tylko o przeszkody, za które pracodawca ponosi winę, jak złe zarządzanie, ale również o te zupełnie od niego niezależne, np. brak energii, awaria maszyny, pożar magazynu firmy. Pracownik zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia z tytułu niedopuszczenia do pracy, a także prawo do wynagrodzenia, gdy został wprawdzie dopuszczony do wykonywania pracy, lecz wskutek przeszkód faktycznych leżących po stronie pracodawcy nie mógł tej pracy świadczyć (P. Ciborski, G. Klimaszewski, "Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia pieniężne ze stosunku pracy", Gdańsk 1999).
Zasadą jest wynagradzanie za pracę wykonaną. Za czas nieświadczenia pracy zatrudniony dostaje wynagrodzenie tylko wtedy, gdy tak stanowią przepisy prawa pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta