Trzy polskie grody walczą o miano najstarszego
Piastowskie osady istniały w wielu miejscach Wielkopolski blisko sto lat przed przyjęciem chrześcijaństwa przez Mieszka: w Kaliszu, na Ostrowie Lednickim, w Gieczu. Nie mamy pewności, który z nich był ośrodkiem władzy, gdzie rozpoczęła się kariera rodu Piastów. O inicjatywie Piastów, która doprowadziła do powstania Polski, z prof. Andrzejem Buko rozmawia Krzysztof Urbański
: Czy podręczniki do historii trzeba wymienić? Według "Gazety Wyborczej" najstarszą siedzibą Piastów był Giecz (dzisiaj wieś między Poznaniem a Wrześnią) a nie jak dotąd sądziliśmy Gniezno.
Andrzej Buko: Nasza szkolna wiedza oparta na przekazie Galla Anonima o tym, że najstarszym ośrodkiem państwowości polskiej jest Gniezno, niewątpliwie jest nieaktualna. Od dawna wiemy, że najstarsze grody istniały już w wielu miejscach Wielkopolski blisko sto lat przed przyjęciem chrześcijaństwa przez Mieszka: w Kaliszu, zapewne na Ostrowie Lednickim i w Gieczu. Nie wiemy na sto procent, gdzie był ośrodek władzy, od którego rozpoczęła się kariera rodu Piastów.
Badania metodą dendrochronologiczną polegające na określaniu daty ścięcia drzewa użytego jako budulca na podstawie kształtu słojów pozwoliły na datowanie grodu w Gieczu na lata 860 – 869.
Badania tą metodą są rzeczywiście bardzo dokładne, toteż są prowadzone przez cały czas w miarę możliwości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta