Arcydzieła w pałacu urzędników Florencji
Arcydzieła w pałacu urzędników Florencji
W 1743 r. Anna Maria Lotaryńska, elektorka Palatynatu i ostatnia Medyceuszka, zapisała w testamencie cały majątek władców Toskanii nowemu wielkiemu księciu. Nikt taki już się jednak nie pojawił. Sześć lat wcześniej Toskania powiększyła obszar imperium austriackiego. Po bezpotomnej śmierci Anny Marii kolekcja jej przodków przeszła na własność państwa. Ofiarodawczyni postawiła warunek: zbiór nie może nigdy znaleźć się poza Florencją, gdzie ma być dostępny "ku pożytkowi i radości ludzi całego świata".
Przedtem zwiedzanie Gallerie degli Uffizi było przywilejem dla niektórych. To nie tylko jeden z największych i najsłynniejszych na świecie zbiorów malarstwa europejskiego powstałego między XII a XVIII stuleciem – dziełem sztuki jest również architektura.
Z tym budynkiem wiąże się historia rodu. Wpływowi bankierzy zaczęli sprawować władzę we Florencji w 1434 r. 100 lat później...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta