Zbiorowa obniżka płac wymaga wdrożenia sformalizowanej procedury
Tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z 17 maja 2007 r. (III BP 5/07).
Pracodawca może w każdym czasie zmienić pracownikowi dotychczasowe warunki pracy i płacy, np. stanowisko, czas pracy, miejsce wykonywania pracy, rodzaj pracy, wysokość wynagrodzenia. Najczęściej taka zmianę powoduje trudna sytuacja ekonomiczna firmy. Szef redukuje koszty swojej działalności i obniża wynagrodzenia czy odbiera pracownikom niektóre jego dodatkowe składniki (dodatek stażowy, za wieloletnią pracę w zakładzie czy nagrody jubileuszowe itp.).
Czekaj na oświadczenieAby pogorszyć warunki finansowe, pracodawca musi złożyć zatrudnionym wypowiedzenia zmieniające (art. 42 k.p.). Stosowana przy tym procedura ma na celu ochronę pracownika. Wszelkie niekorzystne zmiany warunków pracy lub płacy mogą odbywać się bowiem tylko za zgodą zatrudnionego.
Przed upływem połowy okresu wypowiedzenia pracownik ustosunkowuje się do propozycji szefa. W tym terminie może więc przyjąć nowe warunki, oświadczając, że się na nie godzi. Wówczas z upływem terminu wskazanego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta