Idealne dzieci z probówki
Idealne dzieci z probówki
Olga jest spokojnym, pogodnym maleństwem. Urodziła się w lutym tego roku. – To moje pierwsze dziecko. Z racji wieku miałam problemy z zajściem w ciążę – opowiada świeżo upieczona mama, 41- letnia nauczycielka z Helu. Wcześniej kilkakrotnie, bez powodzenia, przeszła zabieg sztucznego zapłodnienia. Lekarze ostrzegali, że nawet jeśli się w końcu uda, dziecko może się urodzić chore, na przykład z zespołem Downa. Statystycznie rzecz biorąc, nawet do 80 proc. zarodków powstałych w wyniku zapłodnienia komórek jajowych 40-letniej kobiety jest nieprawidłowych genetycznie.
Olga jest zdrowa. Przyszła na świat z pomocą diagnostyki preimplantacyjnej (PGD). To metoda pozwalająca na wykrycie wad genetycznych zarodka. Do macicy wszczepia się te najzdrowsze. "Złe" zarodki się zamraża. W zależności od techniki wiarygodność wyników PGD może sięgać nawet 99 proc.
– Pierwsze zabiegi przeprowadziliśmy w 2005 roku. Miały zapobiec wystąpieniu zespołów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta