Ustalamy dodatki wyrównawcze
Pracodawca musi wypłacać dodatek wyrównawczy tylko tym zatrudnionym, którym przepisy go gwarantują (patrz tabela). Stanowi różnicę między dotychczasowym a nowym wynagrodzeniem, co wynika § 7 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.). I choć wydaje się, że jego liczenie jest proste, w praktyce stwarza wiele problemów.
Ustalamy go tak jak wynagrodzenie za urlop, sięgając do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Rachunki wyglądają następująco.
KROK 1. Wybieramy składniki uwzględniane w dodatkachDo podstawy wymiaru dodatku wyrównawczego przyjmujemy wynagrodzenia oraz inne świadczenia ze stosunku pracy wypłacane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta