Nie tak łatwo się rozstać z chorowitym podwładnym
Szef nie może się rozstać z pracownikiem tak długo, jak przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Jeśli choroba się przedłuża, obowiązują pewne okresy ochronne określone w art. 53 kodeksu pracy. I tak zatrudnionego w danej firmie krócej niż sześć miesięcy nie wolno zwolnić przez trzy miesiące zwolnienia lekarskiego. Natomiast osoba z dłuższym stażem jest nietykalna przez cały czas przebywania na zasiłku chorobowym oraz przez pierwsze trzy miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Podlega zatem ochronie maksymalnie przez 272 dni lub 360 - przy gruźlicy. W tym czasie pracodawcy nie wolno rozwiązać z nią umowy bez wypowiedzenia, jak i dać jej wypowiedzenia. Mimo że przepisy są w miarę precyzyjne i mamy bogate orzecznictwo sądowe z tego zakresu, pracodawcy ciągle popełniają błędy. A potem ponoszą konsekwencje. Gdzie zatem tkwią te pułapki, w które wpadają?
W świetle wyroku Sądu Najwyższego z 11 listopada 1986 r. (IPRN 85/86) ochrona przewidziana w art. 41 k.p. (przed wypowiedzeniem -przyp. redakcji) polega na zakazie złożenia przez zakład pracy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę w okresach przewidzianych w tym przepisie. Przesłanki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta