Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe definicje

26 lipca 2007 | Prawo | Lech Gardocki
źródło: Nieznane

ROZMOWA Małe definicje Każdy, kto zajmował się pisaniem projektu ustawy, wie, że jedną z trudniejszych umiejętności na tym polu jest definiowanie. Wymaga wyobraźni i precyzji w formułowaniu tekstu.

Można też powiedzieć, że gdyby istniało dziesięć przykazań dobrej legislacji, jednym z nich byłoby: "Nie definiuj bez potrzeby". Słynny jest przykład z prac nad pierwszym polskim kodeksem karnym z 1932 r., kiedy członkowie komisji kodyfikacyjnej pod wodzą prof. Juliusza Makarewicza zastanawiali się nad przepisem o bluźnierstwie (był to po przyjęciu kodeksu jego art. 172: "Kto publicznie Bogu bluźni, podlega karze więzienia do lat 5") i, po gruntownym namyśle i rozważaniach na temat deizmu, panteizmu, religii politeistycznych itd., uchwalili bardzo rozsądną tezę: "Pojęcia Boga nie definiować". Wstrzemięźliwość w definiowaniu nie zawsze jest jednak możliwa, skoro więcej niż połowa prawa karnego to opisy poszczególnych typów przestępstw, a więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4269

Spis treści

Wybory parlamentarne 2001

Zamów abonament