Podwyższenie kapitału to operacja związana z funkcjonowaniem spółki
Organy podatkowe argumentują, że wydatki nie mogą być kosztem podatkowym, ponieważ kwoty na powiększenie kapitału zakładowego nie są przychodem. Mówi o tym art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop). Nie ma przychodu, nie można więc też naliczyć kosztu.
Ale przecież wydatki związane z tą czynnością ponosimy nie po to, aby uzyskać przychód w postaci kapitału zakładowego. Chcemy pozyskać środki na rozwój firmy i poprawić jej pozycję. A kosztem podatkowym są także wydatki na zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Tak wyraźnie mówi teraz art. 15 ust. 1 updop i tak wcześniej rozumiały pojęcie kosztów uzyskania przychodów sądy.
Nie ma przychodu, nie ma kosztuSpójrzmy na ostatnie interpretacje organów podatkowych. Czy można zaliczyć do kosztów wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego? - zapytała spółka akcyjna. Chodziło jej o podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przy zmianie umowy spółki, wydatki na obsługę notarialną oraz opłaty sądowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta