Galeria twarzy z różnych epok
Niemiecki przemysłowiec August Thyssen założył w 1871 r. wielki koncern metalurgiczny. Jego najmłodszy syn Heinrich dorobił się tytułu barona, poślubiając węgierską baronessę Margaretę Bornemisza.
Jak na arystokratę przystało, w latach 20. ubiegłego stulecia zaczął kolekcjonować sztukę. Zgromadził imponujący zestaw uważany za jeden z najbardziej wartościowych wśród prywatnych zbiorów świata. W 1930 r. zaprezentował skarby szerokiej widowni w Starej Pinakotece w Monachium. Przyjęcie było entuzjastyczne.
Dwa lata później baron kupił willę Favorita nad jeziorem Lugano i tam przeniósł eksponaty. Po jego śmierci w 1947 r. niewiele brakowało, żeby trafiły na aukcję. Ocalił je najmłodszy potomek kolekcjonera Hans Heindrich, który też udostępnił je publiczności. Nie dość na tym, powiększył ojcowskie zasoby o prace z XIX i XX w., głównie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta