Wypadek uznany po czasie komplikuje rozliczenia z ZUS
Osoba, która uległa wypadkowi przy pracy, nie dostanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego dopóty, dopóki postępowanie nie potwierdzi, że niezdolność do pracy nastąpiła wskutek takiego wypadku. Do tego czasu przysługuje jej wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy lub zasiłek chorobowy. Po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy jest konieczna korekta dokumentów ubezpieczeniowych. Korekta dotyczy przede wszystkim kodu świadczenia. Niezależnie od tego trzeba wyrównać zasiłek. Ten z ubezpieczenia chorobowego wynosi bowiem standardowo 80 proc., a z wypadkowego 100 proc. wynagrodzenia.
SYTUACJA 1. Korekta za kilka miesięcy w dużej firmieFirma ma ponad stuosobową załogę. Pan Jan, jej długoletni pracownik, uległ 12 maja br. wypadkowi w pracy i pozostawał na zwolnieniu lekarskim do końca lipca. Badanie zdarzenia trwało do sierpnia i zakończyło się ustaleniem, że był to wypadek. W międzyczasie zakład wypłacił poszkodowanemu wynagrodzenie z art. 92 kodeksu pracy za okres do 13 czerwca, a następnie zasiłek chorobowy za okres od 14 czerwca do 31 lipca. Sporządził następujące raporty rozliczeniowe:
1) za maj¦ ZUS RSA z kodem tytułu 01...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta