Arsenał minionych wieków
Według szacunkowych danych w styczniu 1919 roku na stanie Wojska Polskiego znajdowało się: ok. 100 000 karabinów powtarzalnych, 1200 karabinów maszynowych i ponad 350 dział. W momencie zakończenia walk z bolszewicką Rosją na wyposażeniu było już: ponad 425 000 karabinów, 6356 karabinów maszynowych i prawie 2000 dział. Należy też pamiętać o tym, że pewną część broni oddano sojuszniczym formacjom, ukraińskim zwłaszcza. Broń, którą Polacy wywalczyli swoje granice, była niezwykle różnorodna, sytuacja przypominała nieco tę z 1863 r., kiedy to przewinęły się przez powstańczą armię chyba wszystkie używane w owym czasie rodzaje i wzory uzbrojenia – strzeleckiego przede wszystkim. Unifikacja nastąpiła dopiero w ciągu lat 20.
Zbrojownia z całej Europy
Pierwsze oddziały powstającego wojska zaopatrywały się w sprzęt rozbrajanych żołnierzy kajzerowskiej i c. k. armii, poza tym przejęto zasoby kilku magazynów po zaborcach. Ciągły głód broni powodował, że niezbędne okazały się zakupy za granicą. Dokonywała ich między innymi Polska Misja Wojskowa Zakupów w Paryżu, ale sprzęt bojowy pozyskiwano też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta