Po latach też można przyjść do dziecka
Nawet pozbawiony władzy rodzicielskiej rodzic ma prawo do osobistej styczności z dzieckiem. Nie jest to element władzy rodzicielskiej, ale prawo wynikające z pokrewieństwa. Sąd rodzinny może jednak zakazać kontaktów z dzieckiem
Izabela Lewandowska
Syn czytelniczki ma dziś dziewięć lat. Ojcostwo zostało ustalone sądownie. Jego ojciec tylko sporadycznie przysyłał przez swoją matkę niewielkie kwoty na utrzymanie dziecka. Czytelniczka nie domagała się od niego alimentów, bo nawet nie wiedziała, gdzie przebywa. Teraz ojciec chłopca telefonuje i żąda stałych z nim kontaktów. Tłumaczy, że zaniedbał go, bo wyjeżdżał za granicę i miał różne życiowe problemy. Czytelniczka obawia się, że kontakt z ojcem może być dla syna bardzo stresujący, szkodliwy. Pyta, czy może uzyskać przeciwko ojcu prawny zakaz kontaktowania się z synem i czy może przeciwstawić się kontaktom z babką dziecka ze strony ojca.
Gdy ojcostwo zostało ustalone sądownie
Rodzic może zwrócić się do sądu rodzinnego o wydanie wobec drugiego rodzica zakazu osobistej styczności z dzieckiem. Zakaz taki nie wchodzi zasadniczo w rachubę, jeśli rodzicowi przysługuje władza rodzicielska. Jednakże ojcu dziecka czytelniczki władza ta prawdopodobnie nie...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta