Niemiecki gabinet osobliwości
Na Zamku Królewskim wreszcie hit: wystawa „Od Lutra do Bauhausu”. Obejmuje 400 lat historii i kultury Niemiec, ściślej mówiąc – terenów, które kiedyś wchodziły w skład NRD. Jednocześnie pokaz uświadamia, jak powstawało muzealnictwo. Otwarcie w poniedziałek
W tytule wystawy przywołano Martina Lutra, największego reformatora Kościoła niemieckiego, oraz Bauhaus, eksperymentalną plastyczną uczelnię, działającą pomiędzy światowymi wojnami. To wiele mówi o charakterze ekspozycji. Traktuje ona o wywrotowcach. Z różnych dziedzin życia, od religii po sztukę. Są prawdziwymi bohaterami pokazu. Choć nie zawsze mieli wpływ na losy państwa, to umacniali pozycję Niemiec na kulturalnej mapie Europy.
Kuracja po latach NRD
Od 1517 roku, kiedy Luter w Wittenberdze ogłosił „95 tez”, do roku 1919, gdy otwarto Bauhaus, przez Niemcy przetoczyło się wiele burz. Zmieniał się kształt państwa (przez wieki osobnych księstw) i układy w polityce zewnętrznej oraz wewnętrznej. Aż do roku 1949, kiedy w kraju wprowadzono dwa ustroje i inaczej poprowadzono granice. Dziś dawne Niemcy Wschodnie leczą się z kulturalnych kompleksów wobec Zachodu. I trzeba przyznać, znakomicie im to wychodzi.
Przykładem obecna prezentacja. Do Warszawy trafiło ponad 300 eksponatów wypożyczonych z 25 muzeów z byłej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta