Ucieczka do przodu
Kluczborski Famak
Ucieczka do przodu
W gospodarkę rynkową Famak wszedł ze stratą 60 proc. rynku. Dziś firma ta jest producentem urządzeń o międzynarodowych standardach, które eksportuje do 30 krajów świata. Jest to efekt restrukturyzacji. To państwowe przedsiębiorstwo uznane zostało za modelowe w dziedzinie jakości i zarządzania przez jakość.
Fabryka Maszyn i Urządzeń Famak w Kluczborku od ponad 40 lat jest producentem wielkogabarytowych urządzeń dźwigowo-transportowych oraz kompletnych obiektów do kopalń, elektrowni, portów i placów przeładunkowych.
Początek dzisiejszej firmie dał uruchomiony po wojnie niewielki zakład zatrudniający ok. 80 pracowników. Później w wyniku trzyetapowej rozbudowy powstały cztery kompletnie wyposażone hale produkcyjne oraz obiekty infrastruktury technicznej jak bocznica kolejowa, biurowiec, zaplecze socjalne. Gdy w 1981 roku zakończono ostatnie inwestycje powstało praktycznie nowe przedsiębiorstwo zatrudniające ponad 2000 pracowników. Famak był wówczas również liczącym się eksporterem, głównie w obszarze byłej RWPG.
Po zmianie ustroju ten eksport, a ściślej -- jego brak, stał się jednym z głównych zagrożeń dla przedsiębiorstwa. W pierwszym roku gospodarki rynkowej wschodni rynek przestał istnieć, podobie jak zachodni -- enerdowski. Spadło też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta