Tam, gdzie wszystko było największe
Oblicze Charkowa coraz bardziej określa nie tyle olbrzymi plac Wolności w centrum miasta (jeszcze niedawno Feliksa Dzierżyńskiego) , ile liczne kawiarenki, restauracje, które powstały na każdej ulicy
Tam, gdzie wszystko było największe
Wiaczesław Nowikow z Charkowa
Charków, stolica Ukrainy wschodniej, uważany był w Związku Radzieckim za trzecie miasto przemysłowe po Moskwie i Leningradzie. Jedna z jego głównych ulic -- Aleje Moskiewskie -- nazywana była Alejami Gigantów. Wiele przedsiębiorstw, usytuowanych z obu stron Alej, było największych w świecie lub Europie: Fabryka Czołgów imienia Małyszewa, zakłady produkcji turbin "Turboatom", fabryka traktorów. .. Nie licząc kilkudziesięciu innych przedsiębiorstw "zamkniętych", których adresem były "skrytki pocztowe". Dzisiaj każde dziecko wie, że w mieście produkowano elektroniczne "nadzienie" do statków kosmicznych, sputników oraz rakiet.
Gigantyzm ten był określony aspiracjami imperium do roli, którą chciało odgrywać w świecie. Czasem było to bliskie absurdu: Charków jest położony w odległości kilkuset kilometrów od morza, ale w mieście zbudowano największą na Ukrainie wędzarnię ryb. To przedsiębiorstwo nigdy nie było rentowne. ..
Na potrzeby wojskowych i cywilnych przedsiębiorstw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta