Czy wszyscy harcerze to jedna rodzina?
Powrót ZHP do światowego skautingu
Czy wszyscy harcerze to jedna rodzina?
Jerzy Bukowski
Decyzją władz światowego skautingu Związek Harcerstwa Polskiego powrócił w styczniu br. w szeregi World Organization of The Scout Movement. Po niemal 50-letniej nieobecności w gronie skautek-wędrowniczek (girls-guides) i skautów (boy-scouts) znowu pojawią się oficjalnie szare mundury harcerek i zielone harcerzy. Nieoficjalne kontakty utrzymywane były już od kilku lat, a niektóre tradycyjne środowiska harcerskie nigdy nie zerwały więzów przyjaźni ze swymi skautowymi przyjaciółmi, chociaż było to bardzo źle widziane przez władze ZHP, przedkładające przed 1989 rokiem proletariacki internacjonalizm ponad nie ograniczone ideologicznymi względami braterstwo młodych ludzi na całym świecie.
Skautowe święto: Dzień Myśli Braterskiej (22 lutego -- rocznica urodzin gen. Roberta Baden-Powella) powinno było więc być obchodzone w Polsce z wielką radością i w poczuciu wypełnienia się dziejowej sprawiedliwości.
Byłoby tak, gdyby ZHP reprezentował całą młodzież harcerską. Od 1989 roku istnieje jednak w naszym kraju kilka stowarzyszeń skautowych, odwołujących się do tradycji przedwojennego ZHP i wyrosłych z pnia harcerskiej opozycji lat 70. i 80. , skupionej w Kręgach Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (1980--82) oraz --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta