Zgoda na minimum postanowień warunkiem ratyfikacji
Karta Społeczna
Zgoda na minimum postanowień warunkiem ratyfikacji
W Turynie 18 października 1961 r. została podpisana Europejska Karta Społeczna -- weszła w życie 26 lutego 1965 r. -- która ma chronić prawa społeczne i jest w tym sensie uzupełnieniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczącym praw cywilnych i politycznych. Chodzi o zapewnienie korzystania zpraw społecznych bez żadnej dyskryminacji oraz polepszenie poziomu życia i popieranie dobrobytu społecznego. Kartę ratyfikowało dotychczas dwadzieścia państw (nie ma wśród nich Polski) .
W części I Karta formułuje zasady polityki społecznej, a następnie, w części II, katalog praw społecznych ze wskazaniem sposobów ich realizacji. Są to prawa związkowe, prawa związane z: zatrudnieniem; ochroną różnych grup pracowników i innych kategorii osób; poradnictwem i szkoleniem zawodowym oraz rehabilitacją i readaptacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych; swobodnym przepływem pracowników.
Warunkiem ratyfikacji Karty jest zaakceptowanie określonego minimum jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta