Ryszard Kapuściński: "Lapidarium II"
Tytuł miesiąca
Ryszard Kapuściński: "Lapidarium II"
Pierwsze "Lapidarium" ukazało się w roku 1990. Od razu na wstępie Ryszard Kapuściński wyjaśnił wtedy sens tytułu: "Lapidarium to miejsce (skwer w mieście, dziedziniec w zamku, patio w muzeum) , gdzie składa się znalezione kamienie, szczątki rzeźb i fragmenty budowli -- a to odłamek tułowia albo ręki, a to kawałek gzymsu czy kolumny, słowem rzeczy będące częścią nie istniejącej (już, jeszcze, nigdy) całości i z którymi nie wiadomo, co robić". Lapidarium pochodzi od słowa "lapis", po łacinie kamień.
Ten pierwszy skład kamieni nie był rzucony na zamkowy dziedziniec całkiem bezładnie. Notatki z lat 1972--1989 uporządkowano chronologicznie i geograficznie. Rozpoczyna książkę rozdział "Z Meksyku 1972", kończy "Z Warszawy 1989". Po drodze mamy jeszcze Gdańsk, Nowy Jork, Kolonię, Londyn, Oxford, Filadelfię i Los Angeles, przeplatane nieustannie powrotami do Warszawy.
W drugim "Lapidarium" (1989--1995) porządek ten został odrzucony. Różnego rodzaju okruchy -- notatki, krótkie zapisy z lektur i podróży, czasem cytaty literackie czy anegdoty posłyszane na warszawskiej ulicy, spotkania z wybitnymi ludźmi naszej planety, zamyślenia i refleksje -- są już pomieszane w czasie i przestrzeni. Mnie to nie przeszkadza. Zresztą bałagan jest pozorny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta