Bardzo kosztowne śmieci
Czy spalarnia przy ulicy Zabranieckiej stanie się dla Warszawy tym, czym dla Polski elektrownia w Żarnowcu
Bardzo kosztowne śmieci
Filip Frydrykiewicz
Minęło pięć lat od momentu powołania spółki, która miała wybudować na warszawskim Targówku spalarnię i kompostownię śmieci. Na placu budowy leży sprowadzone z zagranicy kompletne wyposażenie zakładu. Nie wiadomo tylko, czy i kiedy rozpocznie się jego budowa.
Może być tak, że spalarnia śmieci w Warszawie przy ul. Zabranieckiej przejdzie do historii jako drugi Żarnowiec -- inwestycja, wktórą włożono dużo pieniędzy, po czym na skutek protestów ekologów odstąpiono od jej dokończenia. Choć władze miasta nie zamierzają rezygnować z budowy spalarni, mogą zostać do tego zmuszone.
Nie lekceważyć zielonych
Historia spalarni zaczęła się w lutym 1991 roku. Wtedy to władze miasta z prezydentem Stanisławem Wyganowskim zawiązały z trzema firmami włoskimi spółkę System EKO.
-- Rozesłaliśmy zapytania ofertowe do sześciu firm zachodnich -- przypomina okoliczności wyłonienia zagranicznych partnerów dyrektor Wydziału Rozwoju Warszawy Urzędu Miasta Witold Galiński. -- Zgłosiły się trzy -- szwedzka, francuska i trzy włoskie, działające wspólnie. -- Wybraliśmy Włochów, ponieważ jako jedyni zapewnili finansowanie inwestycji. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta