Bat na dziennikarzy
Brak nowoczesnych, jasnych przepisów chroniących prawo do informacji
Bat na dziennikarzy
Pole prawne, na którym poruszają się dziennikarze poszukując informacji -- także tych skrywanych przed nimi -- jest niejasne, niedookreślone i zawiera nadmiar elementów podlegających ocenie. Prawo ciągle jest nie dostosowane do nowych realiów demokratycznych. Niektórzy sądzą, że to niedookreślenie może mieć swój ukryty sens. Miałoby być batem, który zawsze można zdjąć i pogrozić dziennikarzom?
W Polsce pojawiła się wolna prasa, zmieniła się praktyka, niezmienne pozostały tylko akty prawne. Można by powiedzieć, że mamy inny świat polityki, lecz ciągle ze starym bagażem. Nadal obowiązują np. powstałe w innym systemie (z początku lat 80. ) ustawy o tajemnicy państwowej i prawie prasowym. -- Pojęcie tajemnicy państwowej jest wyjątkowo nieostre, zależy od władzy państwowej i kierowników centralnych urzędów -- mówił prof. Andrzej Zoll (zastrzegając, że występuje jako prawnik, nie zaś w charakterze przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego) w krakowskim Klubie pod Gruszką podczas dyskusji pod hasłem "Media a tajemnica państwowa" -- Przede wszystkim brakuje nam nowoczesnej konstytucji, która by stanowiła fundament dla dalszych unormowań igwarantowała prawa jednostki do informacji i wolności słowa, rozstrzygała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta