Przysięga zamiast przyrzeczenia
Trudna droga do prawdy obiektywnej
Przysięga zamiast przyrzeczenia
Celem postępowania karnego jest ustalenie prawdy obiektywnej o przebiegu zdarzenia będącego przestępstwem, osobach, które się go dopuściły, oraz ich winie.
W procesie karnym postępowanie poznawcze napotyka wiele przeszkód, których niepokonanie prowadzi do ustalenia tylko tzw. prawdy sądowej, często odmiennej od prawdy obiektywnej. Jedną z nich jest fałsz zarówno osobowych, jak i rzeczowych środków dowodowych. Problem sprowadza się do jego wykrycia i wyeliminowania dowodów nim dotkniętych.
Najważniejszą przeszkodą w grupie osobowych środków dowodowych są fałszywe zeznania, i to nie tylko te składane świadomie, a więc karalne, ale także subiektywnie prawdziwe, a więc szczere, lecz niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Zarówno jedne, jak i drugie mogą tak zniekształcić ustalenia w sprawie, że w efekcie dochodzi do niesłusznego jej rozstrzygnięcia.
Jedną z form gwarantowania prawdomówności o charakterze obligatoryjnym jest uprzedzenie świadka o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. W postępowaniu przygotowawczym świadek podpisuje stosowne oświadczenie znajdujące się na druku przesłuchania (art. 172 § 1 i 2 k. p. k. ). Klauzulę uprzedzającą należy odczytać, zapytać, czy jest zrozumiała, i dopiero...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta