Możliwość odwołania czeku
Możliwość odwołania czeku
W rozwiniętej gospodarce rynkowej czek jest wszechstronnie stosowanym środkiem zapłaty, surogatem pieniądza. Stało się to możliwe, ponieważ czek ukształtowano jako papier wartościowy, zawierający bezwarunkowe i nieodwołalne polecenie zapłaty, skierowane przez jego wystawcę do banku posiadającego jego fundusze.
Nieodwołalność czeku, jako bezwzględny zakaz uchylenia raz wydanego polecenia zapłaty, ma bardzo istotne znaczenie dla osoby otrzymującej czek, gdyż daje jej pełną gwarancję uzyskania wypłaty sumy określonej w jego treści.
Jednakże prawo czekowe dopuszcza pewne wyjątki od stanowiącego zasadę zakazu odwoływania czeków. Zgodnie z art. 32 wystawca może skutecznie odwołać czek w dwóch wypadkach:
* gdy posiadacz czeku nie przedstawił go do zapłaty w banku, w określonym przez prawo czekowe terminie,
* gdy czek wystawiony jako imienny lub na zlecenie, wysłany przez wystawcę bezpośrednio bankowi, nie został jeszcze przez bank wypłacony (możliwość ta dotyczy tylko i wyłącznie czeków płatnych w Polsce) .
Poza wymienionymi sytuacjami odwołanie czeku jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta