Zakłócenia wewnętrzne
Konflikt w publicznym Radiu Łódź
Zakłócenia wewnętrzne
Gustaw Romanowski
Radio Łódź przeżywa najpoważniejszy kryzys od czasu przekształcenia go w regionalną spółkę radia publicznego. Jego podłożem jest odwołanie dotychczasowego zarządu spółki przez Radę Nadzorczą. Decyzję rady kwestionują wszystkie związki zawodowe działające w rozgłośni oraz stowarzyszenia dziennikarskie. Poważne zaniepokojenie wyraziły miejscowe przedstawicielstwa czternastu partii centroprawicowych oraz Unia Wolności i Unia Pracy.
Konflikt rozpoczął się 25 maja 1995 roku, kiedy to reprezentujący ministra finansów profeor Janusz Ostaszewski, stanowiący jednoosobowe Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (WZA) , niespodziewanie odwołał poprzednią Radę Nadzorczą Radia Łódź SA. Z zaprotokołowanej przez notariusza uchwały WZA wynika, że sprawy tej nie przewidziano wcześniej w porządku obrad, a przedstawiciel ministra finansów odmówił dyskusji na ten temat z członkami odwoływanej rady, uznając, iż wystarczy lapidarne uzasadnienie. Jednozdaniowy zarzut stwierdzał, że rada "nie wykonywała prawidłowo swoich obowiązków nadzorczych". Odwołanej radzie przewodniczył Bogusław Grabowski, były solidarnościowy wicewojewoda łódzki i ekonomista wykształcony na zachodnich uniwersytetach, dziś prezes Petrobanku. W jej skład zaś wchodzli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta