Kilka uwag o bankowym tytule wykonawczym
Kilka uwag o bankowym tytule wykonawczym
Dariusz Pawłyszcze
Na podstawie art. 53 ust. 2 prawa bankowego banki mogą wystawiać tzw. bankowe tytuły wykonawcze. W praktyce jest to oświadczenie banku, iż z jego ksiąg rachunkowych wynika istnienie określonej wierzytelności w stosunku do osoby lub osób oznaczonych w oświadczeniu jako dłużnicy, a ponadto że roszczenie jest już wymagalne. Jeżeli dana wierzytelność została zapisana w księgach bankowych w związku z dokonywaniem czynności bankowych, to zgodnie z powołanym wyżej przepisem prawa bankowego wyciąg z księgi bankowej wraz z oświadczeniem o wymagalności tej wierzytelności ma moc tytułu wykonawczego. Na podstawie tego dokumentu komornik sądowy lub urząd skarbowy -- według wyboru banku -- mają obowiązek prowadzić egzekucję tak samo jak na podstawie wyroku zaopatrzonego przez sąd w klauzulę wykonalności. Jeżeli dłużnik kwestionuje istnienie lub wysokość swojego zobowiązania -- w tym wygaśnięcie na skutek potrącenia -- może wytoczyć przeciwko bankowi powództwo o umorzenie egzekucji przewidziane w art. 53 ust. 3 prawa bankowego.
W Dz. U. nr 10 z 1996 r. pod poz. 61 zostało opublikowane obwieszczenie prezesa Trybunału Konstytucyjnego, wydane w wykonaniu orzeczenia TK z 16 maja 1995 r. (sygn. K. 12/ 93) , o utracie mocy obowiązującej art. 53 ust. 2 prawa bankowego w zakresie, w jakim przepis ten nadaje moc tytułów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta