Chińskie ostrzeżenia, czyli o krótkiej pamięci
W drodze do dwudziestego pierwszego
Chińskie ostrzeżenia, czyli o krótkiej pamięci
Kazimierz Dziewanowski
Oto drugi odcinek cyklu: "W drodze do XXI". Przypominam jego założenia. Wiek XXI rozpoczął się już teraz, a stulecie dwudzieste zakończyły wydarzenia lat 1989 -- 92. Zaczęło się ono nie w roku 1901, lecz w 1914. Za przykładem niektórych historyków (i pisarzy -- jak Kapuściński) , myślę że taka rachuba czasu jest bardziej logiczna. Było to zatem stulecie wstrząsające, ale krótkie. I drugie założenie: nie potrafimy wprawdzie przewidywać przyszłości, ale możemy wskazać kilka węzłowych problemów, które zapewne będą się nasilać i domagać coraz pilniej rozwiązania. Warto zdać sobie sprawę, co to za problemy.
Moja wiara w możliwość opartego na naukowych podstawach przewidywania przyszłości załamała się dawno. Przyczynił się do tego przede wszystkim (ale nie tylko) krach marksizmu jako "naukowego światopoglądu" rzekomo umożliwiającego precyzyjne wytyczanie dróg rozwoju gospodarczego i społecznego, a zatem również -- politycznego. Ta próba, oparta w rzeczywistości na myśleniu ideologicznym, a nie na analizie naukowej, zakończyła się fiaskiem irozczarowaniem. Jej dramatyczne skutki to: regres cywilizacyjny i wielkie ludobójstwo.
Ale fiasko -- choć nie tak groźne -- stało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta