Postępowanie nakazowe i upominawcze w obliczu zmian
Postępowanie nakazowe i upominawcze w obliczu zmian
Krzysztof Pietkowski
Uchwalona przez Sejm 1 marca 1996 r. ustawa zmieniająca m. in. kodeks postępowania cywilnego dotyczy także postępowania nakazowego i upominawczego, odgrywających ogromną rolę w praktyce (art. 485-- 505 k. p. c. ).
Nowe przepisy podtrzymują oczywiście podstawowe zasady tych postępowań. W dalszym ciągu wyłącznie kompetentne do rozpoznawania spraw w tym trybie pozostaną sądy rejonowe. Bez przeprowadzania rozprawy i wysłuchania pozwanego, na podstawie pozwu i dołączonych doń dokumentów, wydawać będą przeciwko niemu nakaz zapłaty, polecając spełnienie na rzecz powoda dochodzonego roszczenia (patrz uchwała Sądu Najwyższego z 28 stycznia 1993 r. , III CZP 99/ 93, OSN z 1993 r. z. 3 poz. 54) . Jest jednak wiele zmian, warto przyjrzeć się najważniejszym już teraz, na kilka miesięcy przed planowanym wejściem w życie tych przepisów.
Zacznijmy od omówienia nowych rozwiązań w przepisach ogólnych o postępowaniu nakazowym, stosowanych we wszystkich rodzajach spraw (art. 485--497 k. p. c. ).
Obecnie to powód i tylko on, składając stosowny wniosek wpozwie, decyduje o tym, czy sprawa rozpoznawana będzie w zwykłym postępowaniu procesowym czy też w postępowaniu nakazowym.
W tym zakresie następuje radykalna zmiana. Znowelizowany art. 485 k. p. c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta