Zamęt wokół cholesterolu
Zamęt wokół cholesterolu
Rozmowa z prof. Michałem Tenderą, prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
W prasie medycznej pojawiły się ostatnio doniesienia, że nadmierne obniżanie cholesterolu może być niebezpieczne. Zbyt mały poziom lipidów we krwi powoduje, że ludzie wykazują większą skłonność do samobójstwa i gwałtownych zachowań, częściej ulegają wypadkom. Co jakiś czas pojawiają się też doniesienia "heretyków nauki", że cholesterol to jeszcze jeden mit medycyny i oszukiwanie ludzi.
Szkodliwość zbyt dużego poziomu cholesterolu jest faktem, a nie mitem. Liczne badania w USA i Europie jednoznacznie wykazały, że groźba zachorowania na chorobę niedokrwienną serca wzrasta proporcjonalnie do jego stężenia we krwi u obu płci, ale szczególnie u mężczyzn. Bez wątpienia jest on głównym, ale też nie jedynym czynnikiem ryzyka. Istotną rolę odgrywają skłonności genetyczne, otyłość, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, brak ruchu i zła dieta.
Badania we Francji wykazały, że ludzie w wieku ponad 60 lat ze stężeniem 154 mg cholesterolu na 100 ml 5-krotnie częściej umierali niż osoby, które miały 260 mg tej substancji, a nawet 340 mg (za bezpieczny uznaje się poziom 200 mg) . Autor tych obrazoburczych badań, prof. Bernard Forette sugeruje, że tak wysoki poziom cholesterolu może być zatem dopuszczalny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta