Lekcja referendum
Gospodarka i polityka
Lekcja referendum
Janusz Lewandowski
Referendum uwłaszczeniowe było próbą mobilizacji elektoratu antykomunistycznego wokół celu, który wydawał się bardziej atrakcyjny aniżeli prezydentura Lecha Wałęsy. Próba nie powiodła się. Wiemy wprawdzie nieco więcej o możliwościach współpracy w obozie solidarnościowym, ale była to kosztowna lekcja, nie bez uszczerbku dla bezpośrednich form demokracji i ekonomicznej kultury społeczeństwa.
Nie sposób robić polityki na prywatyzacji jako takiej. Łatwiej jest zdobyć poklask strasząc ludzi prywatnym właścicielem i obcym kapitałem. Można za to robić politykę na powszechnej prywatyzacji, zwanej u nas "uwłaszczeniem". Może to być pozytywny mit świata postkomunistycznego. Dowiódł tego Vaclav Klaus w Czechach. W Polsce jedynym politykiem, który od początku chciał robić politykę na masowej prywatyzacji, był Lech Wałęsa. Niestety, w odróżnieniu od Klausa złożył Polakom nierealne obietnice. Referendum uwłaszczeniowe doznało porażki, gdyż szło tropem mglistych obietnic Wałęsy, a nie trzeźwego programu Klausa.
Kariera mitu w Polsce
Obietnica 100 milionów zaciążyła nad odbiorem naszej prywatyzacji. Rzeczywistość nie dorasta do poziomu rozbudzonych ponad miarę oczekiwań. Obowiązkiem każdego ekonomisty w otoczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta