Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice rozsądku i uznaniowości

09 kwietnia 1996 | Prawo | GK ZS

Koszty poniesione w danym roku obrotowym a koszty uzyskania przychodów

Granice rozsądku i uznaniowości

Definicje kosztów uznanych za koszty danego roku podatkowego w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz kosztów uzyskania przychodów według ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych różnią się dość istotnie. Pierwsze z wymienionych pojęć jest klarowne i nie wymaga odrębnych wyjaśnień, drugie natomiast jest nieprecyzyjne, często dowolnie interpretowane, i w rezultacie wzbudzające znaczne emocje.

Zasada współmierności przychodów i kosztów sformułowana w art. 6 ustawy o rachunkowości rozstrzyga, iż kosztami danego roku obrotowego są koszty związane z przychodami tego okresu. W księgach rachunkowych i w wyniku finansowym jednostki należy (art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości) ująć wszystkie przypadające na jej rzecz przychody iobciążające ją koszty związane z przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Aby zapewnić współmierność przychodów i związanych z nimi kosztów należy (art. 6 ust. 2 ustawy o rachunkowości) :

* koszty, które nie zostały jeszcze poniesione (wydatek jeszcze nie nastąpił) , ale są związane z przychodami roku obrotowego, uwzględnić w wyniku finansowym (uznać za koszt tego roku) ,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 720

Spis treści
Zamów abonament