Cynizm oświecony
Za Odrą
Cynizm oświecony
Przedświąteczny tydzień stał w Niemczech pod znakiem publikowania bilansów banków i koncernów za rok 1995. Jako jedyny z wielkich niemieckich banków Deutsche Bank AG przedstawił swój bilans w edług amerykańskiej normy IAS. Ale również niektóre pozostałe banki zdecydowały się na -- jak to nazwano we Frankfurcie -- rewolucję kulturalną: zrezygnowały z ukrywania strzeżonych dotąd jako tajemnica państwowa danych dotyczących na przykład tak zwanej cichej rezerwy. Deutsche Bank wpisał ją po prostu, zgodnie zamerykańskimi przepisami, jako kapitał własny. Dresdner Bank, który na razie pozostał przy bilansowaniu według norm niemieckich, ujawnił 600 milionów cichej rezerwy i zaksięgował ją jako kapitał własny, a poza tym ogłosił o posiadaniu dodatkowych 9 mliardów w papierach wartościowych i udziałach.
Szef Commerzbank AG, Martin Kohlhaussen powiedział tylko, że rezerwy jego firmy są niższe niż Dresdner Banku, podczas gdy prezydent Bayerischer Vereinsbank, Albrecht Schmidt oświadczył, iż jego firma w porównaniu z Dresdner Bank wypada lepiej jeśli chodzi o ciche rezerwy.
Deutsche Bank przeniósł 4, 5 miliarda marek cichej rezerwy do kapitału własnego i ujawnił rezerwy w papierach wartościowych i udziałach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta