Dziesięć pytań i odpowiedzi
Dlaczego Rosja sprzeciwia się rozszerzeniu NATO
Dziesięć pytań i odpowiedzi
Nowy minister spraw zagranicznych Rosji, Jewgienij Primakow, oraz innni politycy rosyjscy -- pisze dr Cristoph Royen ("Nowoje Wremia", nr l 3/ 96) -- powtarzają z uporem, że w żaden sposób nie mogą się zgodzić na rozszerzenie NATO na wschód. Jednakże do tej pory nie odpowiedzieli w sposób zadowalający na następujące pytania:
l Czy Rosja jest wielkim mocarstwem i czy w związku z tym przysługuje jej prawo do specjalnego traktowania, jak to stale podkreśla prezydent Borys Jelcyn?
Jestem przeciwny tej tezie: Rosja (podobnie jak ZSRR pod koniec swego istnienia) stanowi wielkie mocarstwo jedynie z punktu widzenia militarnego. Nie odpowiada natomiast dwóm innym, istotnym kryteriom. Tym, co stanowi o potędze kraju, jest dobra sytuacja społeczna i zdrowa gospodarka, po drugie -- jego wpływ kulturalno-cywilizacyjny i siła przyciągania. Oczywiście, nie znaczy to, bym wątpił w osiągnięcia rosyjskiej kultury i nauki. Rzecz w cywilizacyjnym modelu, który we współczesnym świecie uosabiają przede wszystkim Stany Zjednoczone. Siła przyciągania tego modelu w całym świecie sprzyja pozytywnej ocenie polityki amerykańskiej (. .. ). Podobnie było ze Związkiem Radzieckim w pierwszych latach po rewolucji. Jednakże dynamika tej rewolucji ugrzęzła w stalinizmie i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta