Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto płaci za najem i użyczenie

25 lipca 2009 | Prawo | Izabela Lewandowska

Właściciel wynajmujący mieszkanie czy inny lokal musi wpływami z tego źródła dzielić się z fiskusem. Nie jest mu natomiast nic winien, jeśli użycza ich bezpłatnie

Komu mogę bezpłatnie użyczyć mieszkania będącego moją własnością, a komu je wynająć i jaki będę musiał płacić od tego podatek? – pyta czytelnik.

Nie ma żadnych ograniczeń, gdy chodzi o krąg osób, którym można mieszkanie wynająć ani którym można je udostępnić bezpłatnie. O tym decydują wyłącznie właściciel i ten, kto ma korzystać z mieszkania, lokalu, nieruchomości czy ich części.

Inaczej rzecz się przedstawia z mieszkaniami wynajmowanymi. Ktoś, kto sam jest najemcą np. mieszkania komunalnego, może zawrzeć umowę podnajmu, a także oddać je w bezpłatne używanie (nie tylko w całości, ale i w części) tylko za pisemną zgodą właściciela, np. gminy reprezentowanej przez ROM czy ADM.

Jakie opodatkowanie

Obowiązek rozliczeń najmu ciąży tylko na wynajmującym (właścicielu). Dla najemcy zaś, jeśli jest przedsiębiorcą, płacony czynsz i inne wydatki związane z korzystaniem z lokalu czy nieruchomości na cele firmy są kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Dochody właściciela mogą być opodatkowane według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8379

Spis treści
Zamów abonament