Kiedy pojazd jest środkiem trwałym i czy można zaliczyć wydatki na paliwo do kosztów
Ekspert odpowiada na pytania związane z rozliczeniem wykorzystywanych w działalności samochodów
Adam Bartosiewicz, dr nauk prawnych, współautor komentarza do ustawy o PIT i ustawy o VAT
Przedsiębiorca ma wybór
Planuję rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jestem właścicielem samochodu osobowego, który będzie w niej przydatny.
W jaki sposób mogę rozliczać koszty związane z pojazdem, jak paliwo, części itd.? Jak przekazać używany samochód do firmy: czy sam sobie odsprzedaję pojazd, czy może potrzebna jest umowa użyczenia?
Osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, to jeden podatnik niezależnie od tego, czy występuje prywatnie, czy jako przedsiębiorca. Nie musi więc zawierać ze sobą umowy użyczenia pojazdu ani odsprzedawać go sobie (co zresztą byłoby prawnie niemożliwe).
Zasadniczo możliwe są dwie opcje rozliczania kosztów związanych z pojazdem.
Po pierwsze, można nie zaliczać go do środków trwałych. Wówczas nie wolno go amortyzować, ale przychód z ewentualnej sprzedaży nie będzie przychodem z działalności gospodarczej. Kwota wydatków związanych z samochodem osobowym, które można zaliczyć do kosztów, jest limitowana przez tzw. kilometrówkę, tzn. iloczyn udokumentowanego w ewidencji przebiegu pojazdu (w kilometrach) przez stawkę za kilometr (aktualnie wynosi 0,5214 zł dla samochodu o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 oraz 0,8358 zł dla samochodu o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta